O autorze
Na co dzień magluję internet w poszukiwaniu innowacyjnych startupów dla Online Venture. To taki fajny fundusz z Gdańska, który pomaga przedsiębiorczym osobom zdobyć $$$ i zrealizować marzenia o wielkiej firmie. Wciąż szukamy naszego jednorożca, więc jak możesz i chcesz, to czym prędzej ruszaj w biznesową drogę na swoim rumaku (jak będziesz już na autostradzie do Kalifornii, zajedź do nas chociaż na kawę).

Zasadziłem kilka drzew, syna jak na razie nie spłodziłem, a i na elementy konstrukcyjne do budowy domu muszę jeszcze trochę zarobić. Lubię Polskę i jako dumny obywatel tego kraju znam się oczywiście na piłce nożnej (i nie jestem sezonowcem!), choć moja zdolność do dyskusji obniża się, gdy przychodzi mówić o polityce czy służbie zdrowia. Ale co tam, nie można mieć wszystkiego.

Nie tylko w swojej opinii jestem najlepszym copywriterem na Pomorzu i wciąż czekam, aż z czystym sercem będę mógł przekazać berło komuś innemu. Gdy akurat nie jestem zajęty myśleniem o sobie w samych superlatywach, siadam przy stole w pokoju dziennym, biorę czystą kartkę i staram się zaprojektować przełomową grę planszową. Jeszcze trochę na nią poczekacie...

Selekcja naturalna, czyli jak znaleźć co-foundera i współpracowników?

Startup i dział HR? Raczej wątpliwe, że masz na to środki i odpowiednich ludzi. Selekcji swoich co-founderów i współpracowników musisz zatem dokonać samemu. Jak to zrobić i gdzie szukać wykwalifikowanych osób?

Teraz to Ty jesteś łowcą talentów!

Pamiętaj, że masz łatwiej niż headhunterzy w dużych firmach. Oni dostają od szefów czy dyrektorów działów polecenie zatrudnienia jakiejś osoby i wszystkich sprawdzają według tych samych wymagań czy testów. Muszą więc czytać w myślach szefom, by dobrać dla nich odpowiednich pracowników.

W startupie to Ty jesteś headhunterem. Masz zatem osobisty dostęp do kandydatów, możesz z nimi swobodnie porozmawiać i dowiedzieć się na ich temat wielu ciekawych rzeczy, które interesują Cię w kontekście potencjalnej współpracy. Żaden dział HR na świecie nie będzie w stanie przekazać jeden do jednego tego, jak ktoś zachowuje się w rozmowie, jak dobiera słowa, jak reaguje w sytuacji stresowej. A Ty możesz to sprawdzić bezpośrednio!

Jak znaleźć co-foundera?

Są trzy opcje:

1) Opcja pierwsza (najprostsza) – ZNAJOMY

Masz jakąś zaufaną osobę, która myśli podobnie do Ciebie, z którą świetnie się dogadujesz, a jednocześnie ma inny zestaw umiejętności niż Ty? Świetnie! Taka osoba to wymarzony co-founder. W startupach technologicznych idealnie jest, gdy dwóch czy trzech co-founderów uzupełnia się swoimi umiejętnościami, dzięki czemu łatwiej jest stworzyć zgrany zespół, gdzie każdy wie, za co jest odpowiedzialny.


2) Opcja druga (dla średnio-zaawansowanych) – NIEZNAJOMY, PODOBNY DO CIEBIE

Wybierz się na tzw. spotkanie branżowe (konferencję, barcamp, meetup, startup contest itp.). Spotkasz tam ludzi podobnych do Ciebie, równie ambitnych i chętnych robić duży biznes. Posłuchaj wykładu lub prezentacji, porozmawiaj z innymi uczestnikami i wymień się kontaktami z tymi, którzy wg Ciebie będą pasować do Twojego zespołu. Przejdź do bardziej kameralnej strefy i opowiedz im o swoim produkcie, o tym, co Cię inspiruje i jak wygląda Twój ambitny plan podboju świata. Jeśli będziecie rozmawiać długo i zrozumiecie, że nadajecie na tej samej fali, to na jednym spotkaniu na pewno się nie skończy.

3) Opcja trzecia (dla hardkorowców) – CO-FOUNDER Z INTERNETU

To już nie takie łatwe, bo nigdy nie wiesz, na kogo trafisz (trochę jak w słynnej kampanii „Dziecko w sieci”). Staraj się zatem szukać wśród znajomych znajomych lub, gdy nie masz takiej osoby, poszukaj jej na popularnych serwisach społecznościowych czy w dedykowanych grupach na Facebooku pn. „Szukam co-foundera” i podobnych. Przejrzyj ich profile na LinkedIn, szukając rekomendacji od innych osób, sprawdź, w jaki sposób piszą na forach czy w social media, a poznasz ich osobowość. Nade wszystko, odezwij się do nich, może akurat trafisz na kogoś wyjątkowego. Ostatecznie, zareklamuj się sam, a na pewno znajdą się jacyś chętni, by zbudować coś wielkiego.

Jak znaleźć pracowników do zespołu?

Jeśli już masz co-foundera, zastanów się, jakie umiejętności razem posiadacie. Spisz je w tabeli na kartce, a następnie zobacz, gdzie Wasze umiejętności się pokrywają, a gdzie specjalizujecie się w zupełnie odmiennych kategoriach.

Teraz popatrz na swój biznes z pewnym dystansem. Oceń, jaki zestaw umiejętności jest niezbędny, by można było sprawnie funkcjonować na co dzień. Przykładowo, Ty jesteś świetnym marketerem, a Twój co-founder zjadł zęby na programowaniu Java Script. Wasz biznes to aplikacja webowa do zarządzania projektami. Będziecie zapewne potrzebować osoby z umiejętnościami handlowymi, więc w pierwszej kolejności powinniście poszukać sprzedawcy.

By znaleźć taką osobę (niekoniecznie sprzedawcę; może to być programista, marketer, specjalista ds. PR czy grafik) możecie użyć tych samych kanałów, co w przypadku poszukiwań co-foundera. Tutaj jednak w grę zacznie wchodzić zatrudnienie takiej osoby na innych warunkach, bo będzie to Wasz podwładny. Najprościej będzie skierować się zatem do portali z ofertami pracy – to dla większości osób pierwszy wybór, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Zawsze też możesz podpytać znajomych czy nie mają zaufanej osoby, która akurat szuka pracy, a mogłaby wspomóc Cię swoimi zdolnościami.

Pamiętaj jednak, żeby zawsze szukać kogoś, kto będzie świetnym uzupełnieniem dla teamu. Po to spisałeś wcześniej, jakie umiejętności posiadacie i jakich szukacie, żeby teraz móc wypełnić tę „lukę” jakimś profesjonalistą.

***
Jeśli interesuje Cię tematyka startupów, chcesz korzystać z darmowych narzędzi do pracy i dowiedzieć się jak zdobyć pieniądze na rozwój swojej firmy, koniecznie zajrzyj na blog funduszu Online Venture.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...